Glutamin
L-glutamin se řadí mezi tzv. podmíněně esenciální aminokyseliny, což znamená, že si jej naše tělo umí za určitých okolností v malém množství vyrobit samo. Glutamin je nejvíce zastoupenou volnou aminokyselinou v kosterním svalstvu, kde dochází také k jeho značné produkci. Kromě svalstva se vyskytuje také v játrech, krevní plazmě či mozku. Slouží také jako výživa pro střevní buňky.
Jelikož při stresových situacích, nemoci či náročném tréninku dochází k vyšší spotřebě glutaminu v těle, je nutné jej přijímat také v rámci potravy či ve formě doplňků stravy. Mezi dobré zdroje glutaminu se řadí živočišné bílkoviny - vejce, ryby, červené maso, mléčná bílkovina - a stejně tak i rostlinné - luštěniny, ořechy, zelí či spirulina.
Účinky glutaminu
Glutamin je stěžejní při syntéze svalových bílkovin, stejně tak napomáhá s odbouráváním amoniaku z těla a udržením dusíkaté rovnováhy. L-glutamin je pro lidský organismus nezbytný, jelikož se podílí na mnoha tělesných procesech:
- podporuje funkci střev a trávicí soustavy,
- zlepšuje kognitivní funkce mozku,
- přispívá k optimální funkci imunitního systému,
- podporuje budování svalové hmoty,
- zlepšuje sportovní výkon,
- přispívá k rychlejší regeneraci po tréninku.
V případě, že člověk několikanásobně nepřekračuje doporučené dávkování, se v rámci dlouhodobého užívání nevyskytují žádné vedlejší účinky.